OKUNAN

Var – Yok Yüzeyleri ile Hidden in Plain Sight Pavi...

Var – Yok Yüzeyleri ile Hidden in Plain Sight Pavilion

Mimarlık ofisi Nelsen Partners tarafından tasarlanan Hidden in Plain Sight Pavilion, Teksas’ta yer alan botanik bahçesinin içerisinde bulunuyor. Yerel mimarlar ve sanatçıların, çocuklar için tasarladığı 10 orijinal kaleden bir tanesi olan pavyon; 1 yıl süreyle, yaratıcı yönleriyle ortaya çıkan kalelerin (fort) açık havada sergilendiği ‘Fortlandia’ kapsamında arboretum içerisinde yer alacak.

Tasarım ekibi, projede çocukları hayali dünyalara taşımayı amaçlarken, sanat ve doğa için de bir takdir uyandırmayı hedeflediklerini belirtiyor. İlhamlarını çocukluk çağında oynanan ‘saklambaç’ gibi oyunlardan alan tasarımcılar, insanlara, çocukluktan gelen merak ve heyecan ile görülmeden görmenin gizemini yansıtmayı istediklerini ifade ediyorlar.

Dış cephede kullanımı tercih edilen aynalı yüzeyler ve doğal kabuğa sahip çatı, projenin çevreden tamamen kamufle olmasını sağlıyor. Yapı, varlığı ile arboretumun güzelliğini cephe yüzeyinde pekiştirerek kullanıcıya geri yansıtıyor.

Çocuklara, kendilerine ait olduğunu hissettiren modern bir oyun alanı olarak yaratılan pavyon, değişen boyut ve yükseklikleri ile çocuk ölçeği göz önüne alarak tasarlanmış. Mekân içerisinde yer alan gözetleme yerleri, saklambaç oyunu için kullanılabilen kapı fonksiyonundaki pencereler, dahili bir sirkülasyon alanı gibi mimari unsurlar kullanıcı arasındaki etkileşimi arttırmaya yönelik olarak özenle planlanmıştır.

1 yıl boyunca arboretum içerisinde yer alacak olan pavyon, ilgi çeken tasarımının yanı sıra yarattığı toplu halde oyun oynamaya elverişli mekan kurgusu ile, çocuklara keyifli ve eşsiz bir deneyim imkanı sunuyor.

Fotoğraflar Daniela Valle’ye aittir.

Kaynak: archdaily.com


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE