OKUNAN

Yarı Reflektif Cephe ile Pikselli Bir Deneyim

Yarı Reflektif Cephe ile Pikselli Bir Deneyim

Hollandalı firma MVRDV, Esslingen Almanya’da konumlanacak olan, The Milestone ismini verdikleri karma kullanımlı ofis binasının tasarımını sundu. Çarpıcı, kısmen yansıtıcı bir “kristal kaya” cephesi ve Esslinger haritasının pikselli hali şeklinde oyulmuş bir çekirdeğe sahip olan bina, halka açık bir tesis ve kent için göze çarpan bir dönüm noktası olacak.

Image_1(59)

 

MVRDV’nin kurucu ortağı Winy Maas, “Bu bina, Esslingen’i trenle geçen herkese hem geçmişin mirasını hem de geleceği yansıtacak olan yeni bir sembol haline gelecek” diyor. “Frit camlarla donatılmış cephe, ziyaretçilere Esslingen’in halkı, tabiatı ve geçmişi hakkında bilgi veren ve binayı herkes için interaktif bir kütüphaneye çevirecek olan QR kodları eklenecek.”

 

03_SectionsBinanın üst katları, bol ışık alan esnek çalışma alanları olarak kullanılacak, zemin seviyesindeki alanlar ise kafe, restoran, toplantı alanları gibi kamuya açık mekanlar olarak tanımlanacak.

Binanın şüphesiz imza unsuru olan cephe, binanın iç koşullarını kontrol etmek ve enerji üretmek için bir dizi teknolojiden faydalanacak.

02_map 04_The_Milestone“Milestone’ın kısmi reflektif şeffaf yüzü, aşırı ısınmayı engellemek için frit camlar, enerji üretimini sağlamak için güneş pilleri ve son olarak, binanın üzerindeki pikselli haritaya yayılmış, bilgi taşıyan QR kodları ile sürdürülebilirlik ve teknolojiyi buluşturuyor.” Diye açıklıyor MVRDV. Binanın alt kısmında yer alan harita 40 metre yüksekliğe kadar uzanıyor ve merdiven ile teraslar sayesinde, kiracılar ve ziyaretçilerin üzüm bağlarını ve dağların manzaralarını görmek için yürüyebilecekleri halka açık bir çekirdek haline geliyor. Cephedeki tüm bu sürdürülebilirlik öğeleri, gelecekte binanın kendi kendine yetebilecek bir potansiyele ulaşması için.”

Binanın cephesi aynı zamanda gece ve gündüz için farklı görünüşler sunuyor. Gün boyunca yansıtıcı yüzeyler binanın hacminin şehirde erimesine izin verirken geceleri ise bina ışıl ışıl bir fener olarak varlığını sürdürecek.

Image_3(64)

01_StepsRVI Almanya tarafından üstlenilen yüksek teknolojili benzersiz projenin inşaatının 2020 yılında başlaması planlanıyor.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE