OKUNAN

Yerel Malzemelerin Modern Yorumu: Marakeş Evi

Yerel Malzemelerin Modern Yorumu: Marakeş Evi

Binanın sağlam kütlesi, Marakeş’in antik sur duvarlarına saygı duruşunda bulunarak zengin Arap mimari unsurlarının eğlenceli bir yorumuyla ortaya çıkmıştır. Açıklıklar, binanın özel iç mekanına doğru geçiş açı yapan bir kumdan kale veya heykel gibi tasarlanmıştır. Derin girintiler, yatak odalarına mahremiyet sağlayan eski Mashrabiya perdeleri gibi hizmet ederken, diğerleri özel teraslar oluşturarak çevredeki bahçelerle bağlantı kurar.

1

Binanın tasarımı, Fas’ın zengin zanaatkârlık mirasını yansıtmak amacıyla yerel zanaatkarların malzemelerini ve uygulamalarını kucaklayarak daha modern bir bağlamda kullanmaktadır. Girintilerin dış duvarları, geçişi tanımlayan cilalı sıva olan Tadlelakt ile kaplanarak, kaba Pisé dış kaplamasından ayrışmaktadır. Gri ve pembe renkteki Terrazzo da hem iç hem de dış mekanlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

 

3

Binanın alt katı, yerin neredeyse bir kat altında yer alırken, kamusal alanın merkezi olarak bir salon, yemek alanı, mutfak, açık alanlar ve havuz da dahil olmak üzere çeşitli alanları barındırmaktadır. Geleneksel bir hamam olan ve kendi dalma havuzuyla kaplanan alan da bu katın bir parçasıdır.

 

4

Yerel makamların 8 metrelik bir yükseklik sınırı getirdiği bölgede bulunan binanın sokaktan girişi, aşağıdaki katta bir resepsiyon, küçük bir salon ve her biri kendi özel bahçeleri ve açık hava banyoları olan üç “Bahçe” Yatak Odası bulunan bölüme yükseltilerek tasarlanmıştır. Birinci katta, tümü özel teraslara sahip beş ek yatak odası bulunmaktadır. Amaç, her birinin kendi benzersiz özellikleriyle otel monotonluğundan kaçınmak ve daha ilgi çekici hale getirmektir.

5

Yerel malzemeler ve yüzeyler binanın bütünsel bir estetiğini oluşturur. Dış duvarlarda kullanılan Pisé toprak ve sönmemiş kireç karışımı, Marakeş’in ünlü pembe paletinden seçilmiştir. İç mekanlarda kullanılan Tadlelakt, yerel halkın yüzyıllardır mükemmelleştirdiği el cilalı bir sıvadır. Bu organik malzeme, gerçek kıvrımlı formlar yaratarak binanın iç mekanlarına karakteristik bir dokunuş katar.

6

Terrazzo, gri ve pembe renklerde üst katlara, yatak odalarının duvarlarına, banyo lavabolarına ve ıslak hacimlere referans oluşturur. Havuzun çevresinde de gri terrazzo kullanılmıştır. Bahçe zeminine el yapımı çinilerle kaplanan Bejmat, terasa kadar uzanırken havuzu çevreleyen yerel kireçtaşı da bütünsel bir görünüm sağlar.

7

8

Kaynakça:
Archilovers.com


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE