OKUNAN

Zooco Estudio 36 metrekarelik alanı mozaiklerle ka...

Zooco Estudio 36 metrekarelik alanı mozaiklerle kaplı bir yuvaya dönüştürüyor

Madrid merkezli mimarlık ofisi Zooco Estudio net geometrik hatlara sahip 36 metrekarelik açık bir alanı, gerçekleştirdiği proje ile mozaiklerle kaplı gerçek bir yuvaya dönüştürdü. Tasarımda amaç, bu ufak mekanı beklenmedik şekilde bölerek genişletmekti. Bunu yaparken kullanılan farklı unsurlar mekanda heyecan yaratırken, konutun kendisini beklenmedik bir şekilde ifade etmesini de sağlıyor. Plan gayet basit: merkezi boş bırakıp, çevresini hizmet alanlarıyla doldurmak, böylece yaşanabilir bir alan ortaya çıkarmak.

foto2

Tasarımda her duvarda yaşamın sürdüğü merkezi bir oturma alanı yaratılarak duvarlar, a özel bir amaç ve işlev yükleniyor. Bu dikey düzlemlerin yüzeyi günlük hayattan farklı sahneleri sergiliyor. Soldan sağa doğru daireye bakıldığında şunlar görülebilir: uyku alanı ile dinlenme alanını birleştiren bir duvar ile oluşturulan dinlenme alanı, duvarında bir kent manzarasının yer aldığı bir banyo, ihtiyacınız olan herşeyi bulabileceğiniz mutfak ve yemek alanı ve nihayet aromatik bitkileriyle sizi günlük hayatın karmaşasından koparan ve sıradışı bir mekan olan yeşil alan.

foto3

Tasarımda mekanın farklı şekillerde kullanımı, kısıtlamalar olmadan konfor ve rahatlık sağlarken, benzersiz bir konsept yaratıyor. Uygulamada duvarların büyük bir bölümü Hisbalit tarafından geliştirilen cam mozaiklerle kaplanmış. Böylesine tekil ve eşsiz bir mekanın yaratılmasında da ayırt edici materyal kullanımı etken olmuş: yerde ahşap dokunuşu, aynayla kaplanan tavan ve duvarlarda mozaiklerle yakalanan renklilik…

foto4

foto5

foto6

foto7

foto8

foto9

foto10

foto11

foto12

Fotoğraflar: Orlando Gutiérrez
Kaynak: Designboom


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE