OKUNAN

Zorunlu örülen duvarlar, gönüllü birleşen toplumla...

Zorunlu örülen duvarlar, gönüllü birleşen toplumlar…

Sınırlar… Ülkelerin görülmeyen duvarları…

Bu duvarlar, içinde bulunduğumuz günlerde ise maalesef artık görünür durumda…

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan şehrinde görülen COVID19, tüm dünyaya yayılarak milyonlarca kişinin yaşamını etkiler, sağlığını tehdit eder hale geldi.

İlk günlerde bireyler, kendilerini korumak için toplumsal yaşamda sosyal mesafeye dikkat etmeye başladılar. Kendilerini hastalıktan koruyabilmek için, çevrelerine görünmez duvarlar ördüler. Ancak hastalığın çok hızlı bir şekilde yayılmasıyla birlikte devletler, daha büyük duvarlar örmek zorunda kalarak sınırlarını kapattı. Verilen kararlar ile ülkelerin birbiri arasında görünmez duvarlar olan ülke sınırları, eskisinden çok daha görünür duruma geldi. Ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler azaldı, sosyal hayat yavaşladı hatta durma noktasına geldi.

Dikkat edilen sosyal mesafeler, #evdekal çağrıları, sokağa çıkma yasakları dolayısı ile toplumlar ve bireyler arasında örülmüş duvarların etkileri ile boşalan cadde ve sokaklardaki sosyal hayat, evlere taşındı. Sosyal bir canlı olan ve kendini hayattan tamamen soyutlayamayan insanlar, birbiriyle iletişim kurmanın yolunu yine de buldular.

Birbirine psikolojik olarak destek olmak isteyen vatandaşların balkona çıkarak birlikte spor yaparak, dans ederek, şarkı söyleyerek balkondan birbirlerine mesajlar vermesiyle İtalya’da başlayan iletişim şekli, dünyanın her şehrinde etkisini gösteriyor.

İnsanlar, evlerinin içerisinden birbirlerine ve dünyaya “her şey iyi olacak” mesajı verirken, dünyanın her şehrinde bu süreçte olağanüstü çaba harcayan sağlık çalışanlarına alkışlarıyla güç vermeye çalışıyor.

Tarihin tozlu sayfalarında dramatik bir yer bulacak bu sürecin içerisinde iken toplumlar, birbirlerine çeşitli yollarla destek ve umut veriyor; sahip olduğumuz farklılıkların bizi ayırmadığını aslında “bir” ve “bütün” yaptığını her gün ve en baştan birbirine hatırlatıyor…

“İtalya, seninleyiz!” Beslan / Rusya

“#umut” Matterhorn / İsviçre

“Her şey iyi olacak” Torino / İtalya

Evde kal”  Madrid / İspanya

Fotoğraflar Reuters ve Deutsche Welle sitelerinden alınmıştır.


BAĞLANTILI YAZILAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
ARTSTONE